Nicehash: Co to jest? Pierwsze Kroki | Opinie.

W ciągu 10 lat swojego istnienia branża wydobywcza kryptowalut zmieniła się nie do poznania. Górnicy zaczęli się łączyć, aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia bloku i otrzymania nagrody.

Popularna stała się usługa zdalnego wynajmu mocy obliczeniowej – cloud mining. Kolejnym etapem ewolucji kopania kryptowalut było pojawienie się serwisu NiceHash, który zaoferował użytkownikom coś jeszcze bardziej rewolucyjnego.

Z naszej recenzji dowiesz się, jak zarejestrować i skonfigurować sprzęt, zakupić moc obliczeniową na stronie internetowej NiceHash, jak wypłacić z NiceHash oraz skąd pobrać NiceHash Miner.

Co to jest NiceHash?

NiceHash to giełda mocy obliczeniowej do wydobywania kryptowalut. W rzeczywistości serwis NiceHash jest pośrednikiem między sprzedającymi nadmierną moc hashowania a kupującymi brakującą moc.

NiceHash działa od 2014 roku. Firmę zarejestrowano w Słowenii, ale ma ona serwery w wielu krajach świata (Japonia, USA, Indie, Brazylia itd.). W 2017 roku serwis został poddany atakowi hakerów, w wyniku którego doszło do kradzieży dużej ilości BTC i przerw w działaniu usługi. Jednak firma NiceHash wyszła z tego nieprzyjemnego incydentu, uruchomiła program zwrotu środków klientom dotkniętym tym problemem i do dziś działa stabilnie i sprawnie.

Praca NiceHash jest zorganizowana w formie otwartego rynku w czasie rzeczywistym, na którym kupujący tworzą zamówienia wskazujące pulę, szybkość i algorytm wydobywania, a także cenę, jaką są skłonni za to zapłacić. Z kolei właściciele sprzętu wydobywczego, który jest podłączony do systemu poprzez oprogramowanie NiceHash, realizują takie zlecenia, kierując swoją moc obliczeniową do określonej puli wydobywczej, za którą otrzymują zapłatę w bitcoinach. W takim przypadku kryptowaluta wydobyta w ramach transakcji staje się własnością kupującego.

NiceHash jest na swój sposób wygodny dla obu typów użytkowników:

  • Osoby chcące rozpocząć wydobycie nie muszą studiować technicznych kwestii tego procesu, kupować sprzętu i go konfigurować;
  • Posiadacze mocy obliczeniowej mają możliwość zarabiania pieniędzy bez konieczności zagłębiania się w pracę z pulami i konfigurowania różnych programów wydobywczych – NiceHash Miner automatycznie zmienia konfigurację na najbardziej dochodowe opcje.

Rejestracja i konfiguracja NiceHash

Współpraca z serwisem NiceHash

Aby rozpocząć współpracę z Nicehash, należy zarejestrować nowe konto na stronie serwisu, podając swój adres e-mail, hasło i kraj lokalizacji.

Następnie należy potwierdzić autentyczność określonej skrzynki pocztowej, wprowadzając kod z wysłanego do niej listu. Po tej akcji możliwe staje się wejście do serwisu za pomocą loginu (e-maila) i hasła.

Pierwsze kroki z NiceHash

Pierwszą rzeczą, jaką zobaczy użytkownik logując się do swojego konta, jest katalog z sekcjami:

  1. Stan wydobycia – tutaj wyświetlana jest lista sprzętu dodanego do NiceHash w celu zapewnienia mocy obliczeniowej;
  2. Moje aktywne zlecenia – pokazuje otwarte pozycje do zakupu mocy hashowania poprzez rynek mocy platformy;
  3. Moje portfele – lista portfeli użytkownika z dodatnim saldem (obsługiwane BTC, ETH, XRP, BCH, LTC i ZEC);
  4. Ostatnia aktywność – historia ostatnich wpłat / wypłat. 

W przypadku nowego konta sekcje te będą oczywiście na początku puste.

Konfiguracja NiceHash Miner

Menu „Moje ustawienia” dostępne na koncie użytkownika pozwala na personalizację procesu pracy z NiceHash Miner. W sumie jest tu 8 sekcji:

  1. Mój profil – ustawianie informacji publicznych (awatar, pseudonim) i prywatnych (imię i nazwisko, numer telefonu, adres itp.). Wypełniane opcjonalnie.
  2. Ustawienia konta – wybór języka interfejsu (rosyjski lub angielski) oraz waluty wyświetlania salda portfeli.
  3. Bezpieczeństwo – zmiana hasła, włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego, przegląd historię aktywności na koncie.
  4. Powiadomienia – ustawienie otrzymywania wiadomości e-mail z powiadomieniami o zdarzeniach na koncie użytkownika (nowości, odbiór kaucji, otrzymanie płatności za wydobycie, realizacja zamówień itp.).
  5. Moje firmy – jeśli użytkownik nie jest tylko osobą prywatną, ale reprezentuje interesy firmy, dane o niej są wskazane tutaj.
  6. Klucze API – tworzenie kluczy z różnymi poziomami dostępu do automatycznego zarządzania kontami za pośrednictwem aplikacji innych firm.
  7. Adresy wypłat – lista portfeli zewnętrznych, na które można przesłać środki z salda użytkownika. Tu należy ustawić NiceHash jak wypłacić.
  8. Kup – włącz / wyłącz możliwość tworzenia zleceń na rynku mocy.

Dodatkowe narzędzia NiceHash

Oprócz funkcji bezpośrednio związanej z wydobyciem, NiceHash posiada sekcję „Giełda”, która zawiera dwa instrumenty finansowe i handlowe:

Wymiana walut – umożliwia wzajemną konwersję kryptowalut znajdujących się na saldzie z prowizją początkową w wysokości 0,5% (maleje wraz ze wzrostem wolumenu obrotu).

Handel – otwiera interfejs giełdy kryptowalut, gdzie możesz handlować altcoinami.

Użytkownik może wymienić dowolne wolumeny za pomocą pierwszego instrumentu, ponieważ usługa jest świadczona bezpośrednio przez NiceHash. Natomiast nie może on pracować z dużymi zleceniami na giełdzie.

Dzienne wolumeny w parze transakcji ETH / BTC nie przekraczają 2000-3000 USD, co wskazuje na wyraźny brak płynności i niską frekwencję wśród użytkowników serwisu.

Opłaty i Prowizje Nicehash

Za wszystkie usługi świadczone użytkownikom NiceHash pobiera prowizje, których wysokość waha się w zależności od rodzaju transakcji.

Tak więc przy tworzeniu każdego zamówienia z salda kupującego jest pobierane 0,0001 BTC, co gwarantuje ochronę przed spamem w kanale zamówienia. Ta bezzwrotna prowizja jest również doliczana. +3% kwoty, która zostanie wydana przez użytkownika w ramach realizacji zamówienia.

Od sprzedawców pobierana jest prowizja w wysokości 2% zysku, niezależnie od rodzaju używanego sprzętu i oprogramowania.

Wypłaty z serwisu podlegają potrąceniom, których wysokość jest różna dla różnych walut i kanałów płatności. Jeśli mówimy o bitcoinie, to gdy zażądasz wypłaty na dowolny portfel, zostanie pobrane 0,07% kwoty lub więcej (w zależności od aktualnego stanu sieci); na swoje konto Coinbase – bezpłatnie; za pośrednictwem Payeer – 0,95%.

W przypadku Ethereum prowizja za wypłatę wyniesie 0,48% kwoty, Litecoin – 0,22%, Ripple – 0,1%, Zcash – 0,03%, Bitcoin Cash – 0,1%.

Ogólnie rzecz biorąc, opłaty NiceHash nie są zbyt wysokie. Jednak denerwujące jest to, że pobierane są również opłaty za wprowadzanie kryptowalut do portfeli serwisu, i zależą one od wielkości depozytu.

Kalkulator NiceHash

Jednym z najpopularniejszych narzędzi NiceHash jest kalkulator rentowności, który pozwala ocenić opłacalność sprzętu górniczego. Aby skorzystać z tej funkcji, trzeba znaleźć link „Oblicz rentowność” znajdujący się na stronie głównej serwisu (nie musisz być do tego zarejestrowanym użytkownikiem).

Uruchomienie kalkulatora NiceHash

Aby uruchomić kalkulator Nicehash, należy określić walutę, koszt energii elektrycznej, typ i model, a także liczbę urządzeń. Ta sama strona zawsze wyświetla aktualne TOP-5 urządzeń górniczych pod względem rentowności dla każdego z ich trzech typów (CPU, GPU i ASIC).

Po kliknięciu przycisku „Oblicz” wyświetlane są wyniki rentowności danego sprzętu na dzień / tydzień / miesiąc z uwzględnieniem kosztów energii elektrycznej i bez uwzględnienia oraz średnie wskaźniki dla tych samych przedziałów czasowych w postać wykresu.

Jednocześnie dane statystyczne są pobierane z historii rentowności urządzeń odpowiedniego modelu używanego przez górników NiceHash. Zdarza się, że wymaganej karty graficznej lub procesora nie ma na liście wyposażenia w kalkulatorze rentowności. Możesz spróbować naprawić tę sytuację, instalując NiceHash Miner na swoim komputerze i uruchamiając test porównawczy. Jeśli testy wykażą obecność w badanym systemie odpowiedniego urządzenia, które nie było wcześniej używane przez górników NiceHash, jego wskaźniki wydajności zostaną dodane do bazy danych serwisu. Po pewnym czasie model ten będzie dostępny w kalkulatorze rentowności.

Zalety i wady NiceHash

Zbadanie wszystkich narzędzi NiceHash i szczegółów ich działania pozwala nam wskazać szereg następujących zalet tego serwisu:

  • Łatwość użytkowania zarówno dla kupujących, jak i sprzedających.
  • Ze względu na istnienie „aktywnego” rynku mocy, koszt zakupu mocy hashowania może się różnić, podczas gdy serwisy wydobywania w chmurze oferują stałą opłatę.
  • Nie ma ograniczeń co do wielkości nabytej mocy hashowania NiceHash (w ramach całkowitej pojemności dostępnej na rynku).
  • Obsługa kilkudziesięciu popularnych algorytmów haszujących.
  • Możliwość anulowania utworzonych zamówień na zakup mocy Nicehash, nawet jeśli są one częściowo zrealizowane.
  • Automatyczna konfiguracja NiceHash Miner i przełączanie się między algorytmami haszującymi w zależności od zmian ich rentowności.
  • Obecność wewnętrznej wymiany środków między portfelami.
  • Brak przedpłaty.
  • Niskie prowizje.
  • Stabilna NiceHash wypłata.
  • Długi okres istnienia (5 lat) oznacza, że ​​NiceHash z pewnością nie zajmuje się oszustwem.

Jeśli chodzi o niedociągnięcia, to oczywiście NiceHash je ma, ale w znacznie mniejszych ilościach:

  • Rentowność przy korzystaniu z NiceHash jest znacznie niższa niż przy wydobywaniu na własnym sprzęcie;
  • Atak hakerów na Nicehash w 2017 roku mówi o słabym systemie bezpieczeństwa w tamtym czasie (nie o obecnym);
  • Serwis ogranicza swobodę użytkowników w wyborze sposobu płatności – zakup przepustowości dostępny jest tylko za BTC, co jak wiadomo jest raczej  dość wolnym sposobem płatności z wysokimi prowizjami;
  • Ten rodzaj zdalnego wydobycia nie nadaje się do długoterminowych inwestycji, ponieważ czas realizacji transakcji rzadko przekracza 10 dni.

Czym Nicehash różni się od serwisów wydobywania w chmurze

Nicehash i kopanie w chmurze

Na pierwszy rzut oka usługi świadczone przez NiceHash wydają się być bardzo podobne do wydobywania w chmurze. Tak, mówimy tutaj również o dzierżawie mocy obliczeniowej na odległość.

Jest jednak jedna kluczowa różnica – sam Nicehash nie ma własnych centrów danych ze sprzętem, jak ma to miejsce w przypadku firm wydobywających w chmurze. Serwis ten oferuje wyłącznie usługi pośredniczące, pomagając niektórym użytkownikom w kupowaniu mocy hashowania od innych, a jednocześnie jest gwarantem transakcji.

Ponadto istnieje kilka innych różnic:

  • W Nicehash kupujący płaci tylko za pracę wykonywaną przez górników, natomiast umowy długoterminowe z płatnością z góry zawierane są z serwisami wydobycia w chmurze;
  • Cena mocy obliczeniowej na NiceHash jest kształtowana na podstawie rynku ofertowego, a w kopaniu w chmurze ustalana jest przez usługodawcę;
  • Usługi chmurowe najczęściej narzucają własne warunki do wydobywania kryptowalut, podczas gdy Nicehash daje użytkownikom swobodę w takich kwestiach jak wybór i konfigurowanie puli wydobywczej.

NiceHash Miner opinie

Opinie o serwisie NiceHash obecne w sieci odnoszą się głównie do kwestii już wyrażonych powyżej. Chwalą go przede wszystkim za prostotę i automatyzację wielu procesów, polecając go do użytku początkującym, którzy nie chcą zagłębiać się w techniczne szczegóły wydobywania kryptowalut.

Różnorakie opinie można również znaleźć w wątkach NiceHash na forum Bitcointalk. Na przykład często pojawiają się opinie o przedwczesnym dodaniu nowych aktywów. Jednocześnie niektórzy nadal chwalą serwis zarówno za nowy interfejs, jak i za poziom zysków generowanych przy jego pomocy.

Wniosek

W każdym razie możemy cieszyć się, że w sieci stale pojawiają się nowe NiceHash opinie, a jednocześnie praktycznie nie ma wśród nich naprawdę negatywnych. Sugeruje to, że pomimo relatywnie niskiej rentowności, serwis wciąż poszerza krąg użytkowników dzięki przybywającym nowicjuszom, pozostawiając większość z nich całkiem zadowolonych. Bardziej zaawansowani górnicy po prostu nie zatrzymują się na tej platformie, zdając sobie sprawę, że kopanie kryptowalut jest bardziej opłacalne poprzez bezpośredni kontakt z pulami.