Aktualna cena BTC/PLN. Jak działa BTC?

Rating:
Sending data...
Done!
4.4 of 5. Votes: 1400

Bitcoin cena

Inwestując w wirtualną walutę, musisz najpierw dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat. Zapewniamy recenzje każdej z najlepszych kryptowalut na świecie, abyś mógł znaleźć najlepsze kryptowaluty do robienia inwestycji. Poniżej przedstawiamy recenzję kryptowaluty  Bitcoin.

Bitcoin: Co to jest i Aktualna cena?

Ile kosztuje bitcoin?

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin (lub BTC) to najbardziej rozpowszechniona i największa zdecentralizowana cyfrowa waluta lub inaczej kryptowaluta na świecie. Ma ona największą kapitalizację rynkową (na dzień pisania tego artykułu 120 miliardów dolarów) i najszersze uznanie spośród wszystkich kryptowalut.

Official whitepater: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Historia i BTC forki

BTC był stworzony w styczniu 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, który był pierwszym, kto potrafił wydobyć bitcoina poprzez kopanie (mining). Satoshi wydobył pierwszy BTC i wkrótce potrafił zgromadzić 1 milion BTC. Później Satoshi zniknął, a Fundacja Bitcoin zastąpiła go, aby zająć się wszystkim, co jest związane z rozwojem Bitcoin.

Obecnie ponad 7 milionów osób posiada portfel BTC. BTC ma również liczne forki. Krótka lista forków klasycznego Bitcoina (BTC) obejmuje:

 • Bitcoin Cash
 • Bitcoin Diamond
 • United Bitcoin
 • Bitcoin Gold
 • Super Bitcoin
 • Bitcoin X
 • Bitcoin World
 • Lightning Bitcoin
 • Bitcoin God

Jednak, jak wspomniano powyżej, forków jest znacznie więcej. Aby uzyskać więcej informacji na temat btc fork, przeczytaj ich bardziej szczegółowy opis na blogu.

Jak działa BTC?

Każda waluta fiducjarna oznacza określoną ilość bogactwa. Państwowe organy nadzoru finansowego mogą poniekąd przeprowadzać kontrolę i blokowanie transakcji środków. BTC chroni przed taką sytuacją, ponieważ waluta ta nie ma centralnego źródła emisji i nie jest podporządkowana żadnej instytucji państwowej. Zasadniczo jest to zdecentralizowana waluta cyfrowa typu peer-to-peer.

W przypadku BTC (i wielu innych kryptowalut) musisz dokonać polecenie wysłania oraz wiedzieć adres portfela odbiorcy transakcji. Informacje te są uzyskiwane i zatwierdzane przez „górnika”. Jest to zasadniczo depozytariusz księgi głównej dla transakcji BTC. Po zatwierdzeniu przez górnika, taka sama ilość BTC zostaje pobrana z twojego portfela. Podobna procedura dotyczy otrzymywania płatności za pomocą BTC. Przeczytaj więcej o tym, jak jak zdobyć bitcoiny za darmo tutaj.

Statystyka

BTC osiągnął ATH (All Time High) 17 grudnia 2017 r. Następnie osiągnął prawie niemożliwy do uchwycenia poziom 19 783,06 USD za BTC. Gdyby dziś BTC wzrosło do tego samego poziomu cenowego, oznaczałoby to kapitalizację rynkową w wysokości ok. 341 miliardów dolarów.

Na dzień pisania niniejszej recenzji cena wynosi prawie 7 000 USD, co odpowiada kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 120 miliardów USD. Podaż w obiegu wynosi 17236.025 BTC, a wolumen obrotu wynosi około 4,5 miliarda USD co 24 godziny. Te liczby są oczywiście również imponujące, ale wciąż nie są zbliżone do danych z grudnia 2017 roku.

Jak wartość Bitcoina wzrosła na przestrzeni lat, można zilustrować faktem, że pierwszym fizycznym dobrem kiedykolwiek zakupionym za pomocą Bitcoin były dwie pizze Domino. Cena wynosiła 10000 BTC. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym wpisie „Bitcoin Pizza” na blogu .

Zalety BTC?

BTC ma wiele zalet — niektóre z nich wynikają z faktu, że jest to pierwsza tego rodzaju waluta z największą kapitalizacją.

Oto główne motywacje do zmiany waluty fiducjarnej na wirtualną walutę BTC.

 • Prywatność użytkownika:
  poza tym, że nie da się ustalić tożsamość użytkownika, transakcje BTC są trudne do śledzenia, aczkolwiek nie są jednak niemożliwe do śledzenia. Inwestorzy szukający anonimowości zwykle wolą Monero przed BTC.
 • Brak powiązań ze stroną trzecią:
  w transakcjach BTC nie ma żadnych pośredników. Oznacza to, że na przykład Fundacja Bitcoin nie ma władzy nad transakcjami przeprowadzanymi na łańcuchu bloków Bitcoin.
 • Brak podatku od sprzedaży:
  jak wspomniano powyżej, nie płacisz podatku od zakupów BTC. Nie da się ustalić tożsamości kupującego i dlatego praktycznie niemożliwe jest wymuszenie podatku od sprzedaży towarów, produktów lub usług. To jeden z mocnych argumentów na korzyść inwestowania w wirtualną walutę.
 • Opłaty transakcyjne są niskie (w porównaniu do przelewów walut fiducjarnych): 
  transakcje BTC są tańsze w porównaniu z transakcjami w walutach fiducjarnych, ponieważ nie są w nie zaangażowane strony trzecie. Różni się to od tradycyjnych przekazów pieniężnych. Większe banki czy instytucje finansowe często pobierają wygórowane prowizje, szczególnie przy przelewach międzynarodowych. Kryptowaluty obecnie stanowią znacznie tańszą alternatywę.
 • Transakcje odbywają się błyskawicznie (w porównaniu do przelewów walut fiducjarnych): 
  ponieważ BTC działa na protokole P-2-P, transfery są zwykle bardzo szybkie. Stwarza to wiele korzyści zarówno dla konsumentów, jak i dla sprzedawców. Transakcje to tylko jeden z wielu przypadków użycia BTC. Jednak obecnie na rynku istnieje wiele znacznie szybszych alternatyw z wykorzystaniem kryptowalut.

Portfel w telefonie komórkowym

Istnieją setki portfeli, ale tylko najlepsze aplikacje bitcoin są bezpieczne. Jest ich kilka do wyboru, ale upewnij się, że znajdziesz najbardziej niezawodny portfel Bitcoin, który odpowiada Twoim potrzebom. Najlepszym miejscem do wyszukiwania portfeli jest nasza lista portfeli kryptowalut.

Trudność zhakowania

Zhakowanie kryptowaluty BTC jest bardzo trudne, a oszukanie przy użyciu BTC z powodu listy księgi publicznej jest prawie niemożliwe. Dlatego też BTC może być używany w handlu. Sprzedawcy akceptujący Bitcoin jako zapłatę za swoje towary i usługi mogą nie martwić się, że zostaną oszukani.

Jeśli doszedłeś do wniosku, że to jest kryptowaluta dla Ciebie, gratulacje!

Co to jest Halving Bitcoina?

Halving („halving”) to zmniejszenie o połowę kwoty wynagrodzenia górników za dodanie nowego bloku do łańcucha blokowego. Satoshi Nakamoto programowo położył połówki w sieci bitcoin co 210 tysięcy bloków, czyli co 4 lata – aż do momentu, kiedy przy wydobyciu 21 milionów monet (przypuszczalnie w 2140 roku) emisja kryptowaluty zostanie zakończona.

Ile razy dokonano halvingu?

W sieci Bitcoin halving btc został przeprowadzony dwukrotnie: 28 listopada 2012 r. i 9 lipca 2016 r. Jeśli na początku historii kopacze bitcoinów mogli zarobić 50 BTC za dodanie nowego bloku do łańcucha blokowego, to po pierwszym zmniejszeniu o połowę, czyli halving bitcoin, wielkość ich nagrody została zmniejszona do 25 BTC, a po drugim btc halving – do 12,5 BTC.

Kiedy halving bitcoina nastąpi następny raz?

Trzeci halving Bitcoina odbył się 11 maja o godzinie 21:23 czasu warszawskiego na bloku 630000. Kolejny spodziewany halving jest w 2024 roku.

Dlaczego potrzebujesz halvingu?

Głównym zadaniem halving bitcoina jest kontrola emisji kryptowaluty i ograniczenie jej inflacji.

Jeszcze przed pierwszym halving btc w 2012 roku, twórca Ethereum, Vitalik Buterin, wyjaśnił jego konieczność, porównując bitcoin ze złotem: „Światowe rezerwy złota są ograniczone, a z każdym wydobytym gramem coraz trudniej jest zdobyć pozostałe złoto. W wyniku tej ograniczonej podaży złoto zachowało swoją wartość jako międzynarodowego środka wymiany i akumulacji przez ponad sześć tysięcy lat i mamy nadzieję, że Bitcoin zrobi to samo ”.

Jak halving btc wpływa na mining i górników?

Aby zapewnić stabilność sieci, twórca bitcoina przewidział, że wraz ze spadkiem aktywności wydobywczej zmniejszy się również jego złożoność. Jeśli po halving bitcoina niektórzy górnicy uznają wydobywanie monet za nieopłacalne i porzucą je, a szybkość sieciowa spadnie, to wskaźnik trudności wydobycia również spadnie. Oznacza to, że odstępy czasu, w których nowe bloki są dodawane do łańcucha bloków, pozostaną takie same, a odejście pewnej liczby górników nie wpłynie na szybkość przetwarzania transakcji.

Ponadto cena i wolumen transakcji w sieci wpływają również na rentowność wydobywania bitcoinów: jeśli wskaźniki te są wystarczająco wysokie, negatywny efekt spadku wynagrodzenia dla górników będzie mniej wyraźny.

Jak bitcoin halving wpływa na cenę bitcoina?

Pierwszym dwóm btc halving o połowę w sieci Bitcoin towarzyszyła zwiększona zmienność monety w ciągu następnych 1-1,5 roku: cena aktywa mogła wzrosnąć z 11 do 1100 USD lub z 230 do 20000 USD i spaść 5 razy. Eksperci byli podzieleni co do wpływu trzeciego halving bitcoin na cenę flagowego produktu na rynku kryptowalut. Jedni oczekują wzrostu, inni – żadnych znaczących zmian.

Digital Asset Research uważa, że ​​Bitcoin może wzrosnąć do 60,595 USD na jednostkę w maju 2020 r. Założenie opiera się na analizie zachowania cen Bitcoinów w cyklach pomiędzy poprzednimi połówkami. Okazało się, że pod koniec cyklu rośnie ze względu na wzrost popytu na kryptowalutę i osiąga swoje wartości szczytowe w pierwszej trzeciej części cyklu, za każdym razem podnosząc się do nowego historycznego maksimum. Naukowcy uważają, że jeśli zidentyfikowany przez nich wzorzec się powtórzy, nowy szczyt ceny bitcoina nastąpi we wrześniu 2021 r., a przy kolejnym btc halving w 2024 r. osiągnie 732256 USD za sztukę.

Niemiecki bank Bayerische Landesbank doszedł do wniosku, że zbliżający się bitcoin halving pozwoli bitcoinowi zbliżyć się do złota pod względem stosunku zapasów do wzrostu (Stock-to-Flow, S2F). W przypadku złota S2F wynosi 58 i do maja 2020 roku niewiele więcej, natomiast dla bitcoina wzrośnie z 28,5 do 53, co umożliwi cenę monety na poziomie 90 tysięcy dolarów za sztukę. Jeśli model zaproponowany przez specjalistów banku okaże się poprawny, to halving btc w 2024 r. zwiększy siłę bitcoina do bezprecedensowego poziomu w historii ludzkości: ponad 100.

Z drugiej strony analitycy amerykańskiej firmy Strix Leviathan zauważają, że w przededniu halving bitcoina media aktywnie zalecają użytkownikom wstrzymywanie bitcoinów, a wzrost cen w okresie towarzyszącym można wytłumaczyć iluzją wzrostu wartości aktywa na tle wzmożonej spekulacji.

Czy halving może spowodować “spiralę śmierci” Bitcoina?

Trudność wydobycia jest przeliczana co dwa tygodnie – co 2016 bloków. Dlatego środowisko kryptowalut boi się sytuacji, w których między spadkiem szybkości hashowania a kolejnym przeliczeniem trudności wydobycia powstaje luka czasowa, podczas której sieć bitcoin może wejść w tzw. Spiralę śmierci.

Jak to wygląda: złożoność wydobycia pozostaje wysoka, rentowność wydobycia spada – górnicy wyłączają moc obliczeniową, spada hash rate, transakcje w sieci zwalniają.

Jednak ekspert ds. Blockchain Andreas Antonopoulos uważa, że ​​sieci bitcoin nie zagraża „spirala śmierci”, ponieważ górnicy początkowo wkraczają w sferę kryptowalut z długoterminową strategią i będą kontynuować prace w oczekiwaniu na nowe przeliczenie trudności wydobycia i przywrócenie normalnej pracy sieci.