Kopanie kryptowalut: Czym jest?🪙⛏ Wszystko co musisz wiedzieć w prostych słowach

Rating:
Sending data...
Done!
4.3 of 5. Votes: 1306

Kopanie kryptowalut to generowanie nowych monet, które odbywa się w trakcie wykonywania obliczeń matematycznych funkcji skrótu dla transakcji przez węzły sieci kryptowalut.

Ponieważ nie ma tu jednego centrum, do zapewnienia szybkości transakcji i stabilnego działania sieci peer-to-peer potrzebna jest duża moc obliczeniowa.

Wyraz „mining” oznacza wydobywanie minerałów, w tej analogii jest to kopanie kryptowalut. W slangu wydobywcy kryptowalut nazywani są górnikami.

Kopanie kryptowalut co to

Ranking Giełd Kryptowalut

Firma
Właściwości
Dodatkowe informacje
Szczegóły

  • Rok założenia: 2007
  • Język polski: TAK
Waluty FIAT
  • Platformy: eToro, WebTrader
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Waluty rachunków: USD
Kryptowaluty
  • Trading społecznościowy
  • Regulowany przez CySEC
  • Ponad 500 instrumentów
  • Dźwignia: max 1:30 klient detaliczny
  • Platformy eToro, WebTrader
  • Zakup krypto za PLN (przy użyciu karty płatniczej)
  • DOGE (Dogecoin)

79% detalicznych rachunków CFD traci pieniądze.

Inwestowanie w kryptoaktywa jest wysoce niestabilne i nieuregulowane w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta.
Może obowiązywać podatek od zysków.


  • Rok założenia: 2018
  • Język polski: TAK
Waluty FIAT

USD, EUR, GBP

Kryptowaluty

Handluj najbardziej zmiennymi walutami cyfrowymi: Bitcoinem, Ethereum, Litecoin, Ripple, itd.

  • Zaawansowana wersija mobilna
  • 24/7 Usługa i wsparcie
  • Instrumenty handlowe: Forex i CRYPTO, akcje, indeksy, towary
  • DŹWIGNIA DO 400X

  • Rok założenia: 2017
  • Język polski: TAK
Waluty FIAT

USD, EUR, GBP

Kryptowaluty

Około 150, w tym: BTC, ETH itp.

  • Brak potrzeby weryfikacji konta
  • Darmowe wpłaty
  • Zakup krypto za PLN (przy użyciu karty płatniczej)

Emisja i kopanie kryptowalut

W tradycyjnych systemach finansowych nowe pieniądze są po prostu drukowane przez rządy krajów, gdy jest taka potrzeba. Waluty cyfrowe natomiast są czymś zupełnie odmiennym – są one generowane przez komputery, a ten proces nazywa się wydobyciem lub kopaniem.

W większości systemów liczba jednostek kryptowaluty jest stała i z góry określona. Ta zasada nie zawsze ma zastosowanie – w Ethereum, Ripple, Namecoin i niektórych innych walutach cyfrowych ostateczna liczba tokenów nie jest określona i może wzrosnąć wraz z wymaganiami rynku.

Jeśli chodzi o samą emisję, to najbardziej znaną metodą jej realizacji jest kopanie (PoW), stosowane w sieciach Bitcoin, Litecoin, Dogecoin i wielu innych (w niektórych systemach może być nieobecny, a emisja odbywa się poprzez crowdfunding ICO, IPO lub forging (PoS) ).

Czym jest kopanie kryptowalut

Kopanie kryptowalut online w prostych słowach to proces, podczas którego rozwiązuje się matematyczne łamigłówki, w wyniku czego uwalniane są nowe bloki informacji. W ten sposób pewna ilość pieniądza elektronicznego jest zdeponowana we wspólnej skarbonce i zarejestrowana w publicznej „księdze” (blockchain). Również w tym czasie przetwarzane są transakcje z istniejącymi monetami – są one sprawdzane na urządzeniach komputerowych uczestników sieci P2P i dodawane do łańcucha bloków.

Podczas procesu kopania najnowsze transakcje są weryfikowane pod kątem autentyczności i kompilowane w bloki. Uczestnik, który jako pierwszy rozwiąże tę łamigłówkę, otrzymuje nagrodę. Takie podejście zostało specjalnie wymyślone jako zachęta dla tych, którzy przekazują moc obliczeniową swoich komputerów do utrzymania działania sieci i wydobywania nowych monet. Po raz pierwszy taką metodę zastosowano w walucie cyfrowej Bitcoin, a obecnie większość pozostałych kryptowalut działa na podobnych zasadach.

Wszystko jest ułożone w taki sposób, że systematycznie wzrasta złożoność obliczeń, co wymaga stałego zwiększania mocy obliczeniowej sieci. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się Bitcoina można było wydajnie wydobywać go na prawie każdym komputerze przy użyciu samego procesora, ale bardzo szybko sieć stała się tak skomplikowana, że ​​stało się to nieopłacalne nawet na najlepszych komputerach z potężnym procesorem.

Wtedy zaczęto używać wydajnych kart graficznych, a producenci sprzętu aktywnie zaczęli produkować płyty główne z 3, 4, a nawet 5 gniazdami PCI-Express do instalowania najlepszych kart graficznych w trybie SLI lub Crossfire. Posiadając potężne karty graficzne górnicy amatorzy zaczęli budować tak zwane „farmy” – specjalne komputery przeznaczone do komercyjnego wydobywania kryptowaluty.

Mining czym jest

Jednak wraz ze wzrostem złożoności sieci Bitcoin, nawet potężne farmy stawały się coraz mniej dochodowe, a to z kilku powodów:

  • po pierwsze, protokoły emisji w sercu Bitcoina są zaprojektowane w taki sposób, że nagroda za wydobycie nie jest równomiernie rozłożona, a pierwszeństwo mają najpotężniejsze maszyny;
  • po drugie, po wyliczeniu co 260 tysięcy bloków, co ma miejsce mniej więcej co 4 lata, wielkość nagrody za wyliczenie jednego bloku zmniejsza się o połowę (następuje tak zwany „halving”, czyli podzielenie na pół).

Tak więc początkowo nagroda wynosiła 50 BTC za blok, od 2013 do połowy 2016 roku 25 BTC, potem – tylko 12,5, a w 2020 roku spadła do 6,25 BTC, co sprawia, że ​​mining bitcoin jest coraz mniej opłacalne. Rozwiązaniem było zjednoczenie użytkowników w pule, aby zwiększyć efektywność wydobywania kryptowalut, podczas gdy wszystkie zyski są rozdzielane między uczestników zgodnie z mocą ich komputerów. Nowym trendem w kopaniu kryptowalut było pojawienie się w 2013 roku modułów ASIC i opartych na nich specjalnych komputerów przemysłowych przeznaczonych do obliczania haszy.

Dziś wydobycie kryptowaluty bez pieniędzy jest prawie niemożliwe. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wspomnianego wcześniej Bitcoina – po prostu nie da się podłączyć do kopania mając zwykły komputer – moce całych serwerów, tak zwanych farm bitcoinów, są kierowane do wydobywania tej kryptowaluty. Wyobraź sobie, że największa kopalnia bitcoin zlokalizowana w Chinach wydaje miesięcznie 80 tysięcy dolarów tylko na energię elektryczną.

Co jest potrzebne do kopania kryptowalut?

W sumie do wydobywania monet potrzebne będą:

  • Portfel elektroniczny. Można go pobrać z oficjalnego źródła twórcy określonej waluty cyfrowej. Jest to kontener chroniony hasłem, który będzie przechowywać otrzymane przychody.
  • Zestaw oprogramowania. W tej chwili dostępne są różne programy do kopania kryptowalut dla wszystkich popularnych systemach operacyjnych (Windows, Linux, OS X).
  • Rejestracja w internetowej społeczności górników. Członkowie tych społeczności łączą swoje urządzenia komputerowe, aby zwiększyć ich wydajność. Otrzymane monety są rozdzielane między wszystkich uczestników.
  • Rejestracja w kantorze internetowym. Będzie potrzebna tym, którzy chcą natychmiast wymienić wirtualne monety na zwykłe pieniądze.
  • Niezawodne połączenie internetowe. W idealnym przypadku prędkość powinna wynosić co najmniej 2 megabity na sekundę. Im wyżej, tym lepiej.
  • Miejsce do rozmieszczenia sprzętu. Dobrze, jeśli jest to piwnica lub inna chłodne lub klimatyzowane pomieszczenie.
  • Sprzęt do wydobywania kryptowalut. Może to być stacjonarny komputer, ale lepiej jest używać specjalnych maszyn obliczeniowych do tych celów. Zwykłe komputery PC, laptopy, konsole do gier czy gadżety mobilne nie tylko nie zapewniają wydajności, ale także nie mogą być używane zgodnie z ich przeznaczeniem – proces wydobycia kryptowaluty zajmuje wszystkie zasoby urządzenia.
  • Wysokiej jakości chłodzenie. Wymagana jest również dobra wentylacja, aby usunąć gorące powietrze z pomieszczenia. Mining kryptowalut sprawia, że maszyny pracują przy 100% obciążeniu, co powoduje zwiększoną wymianę ciepła. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie było chłodne.

Oczywiście wymagana jest również osobiste zainteresowanie i ciekawość kopacza monet. W końcu rynek ten nieustannie ewoluuje i prawie każdego dnia pojawiają się nowe odkrycia w dziedzinie wydobycia kryptowalut. Dlatego śledzenie zmian technologicznych i nowych metod optymalizacji wyników wydobycia monet jest warunkiem sukcesu.

Sprzęt do kopania kryptowalut

Kopalnia bitcoin

Kopanie przy użyciu kart graficznych

GPU nie nadaje się do wydobywania kryptowalut – tego typu stwierdzenia można spotkać coraz częściej. I jest w tym dużo prawdy. Pojawienie się profesjonalnych „farm” do wydobywania kryptowalut znacznie przyspieszyło emisję nowych monet i utrudniło metody szyfrowania. W związku z tym generowanie wirtualnych pieniędzy stało się znacznie trudniejsze dla zwykłych użytkowników, którzy mają do dyspozycji jedynie niespecjalistyczny sprzęt. Jednak programiści GPU znacznie zwiększyli wydajność swojego sprzętu w ostatnich latach, więc wydobywanie na kartach graficznych jest nadal powszechne.

Kopanie przy użyciu procesora

Na początku ery kryptowalut procesory zwykłych komputerów miały wystarczająco mocy, aby wydobywać wirtualne monety. Jednak dziś ta metoda praktycznie nie jest stosowana. Zwłaszcza jeśli chodzi o wydobywanie bitcoinów, litecoinów i innych popularnych walut cyfrowych. Jednak próby specjalistów z amerykańskiego internetowego bloga zajmującego się wydobywaniem kryptowalut dowiodły, że przy użyciu zwykłych komputerów nadal można nakopać sobie wirtualnych monet. Przy warunku, że mówimy oczywiście o bardziej młodych projektach jak Monero, Coin Magi, Cryptonite czy DigitalNote.

Kopanie przy użyciu specjalnego sprzętu

W chwili obecnej generowanie nowych wirtualnych pieniędzy w 90% pochodzi z przemysłowego kopania kryptowalut.

Robią to duże centra danych wyposażone w specjalistyczne komputery oparte na architekturze ASIC. Układy ASIC to układy scalone, które zostały pierwotnie zoptymalizowane pod kątem konkretnego zadania, mianowicie wydobywania kryptowalut. Są one wielokrotnie bardziej wydajne niż procesory i karty graficzne, a jednocześnie zużywają znacznie mniej energii. Maszyny obliczeniowe oparte na architekturze ASIC są głównym rodzajem sprzętu do przemysłowego wydobywania kryptowalut.

Programy do kopania kryptowalut

Wspomniane już maszyny ASIC są często dostarczane z gotowym zestawem oprogramowania od dostawcy i wymagają jedynie ustawienia pod określony typ kryptowaluty. Jeśli chodzi o urządzenia do wydobywania kryptowalut na bazie zwykłych komputerów PC, istnieje dość szeroka gama specjalistycznego oprogramowania:

Program do kopania dla Windows

Bitcoin Miner. Posiada łatwy w obsłudze interfejs, tryb oszczędzania energii, obsługę łączenia i szybki transfer materiałów. Inną przydatną opcją jest funkcja raportowania zysków.

Posiada następujące cechy:

  • dynamiczne skalowanie częstotliwości;
  • darmowa licencja;
  • obsługa płyt FPGA.

CGMiner. Chyba najbardziej znany i popularny program wśród górników. Jest on stworzony na podstawie kodu źródłowego CPU Miner i posiada wiele funkcji, z których główne to:

  • sterowanie układem chłodzenia bezpośrednio z programu;
  • możliwość zdalnego dostępu;
  • samodzielne wykrywanie nowych bloków;
  • obsługa wielu procesorów graficznych;
  • dostępność narzędzi do debugowania procesora.

Miner Gate to ogólnoświatowy program do kopania kryptowalut, który skierowany jest do użytkowników z dowolnego miejsca na świecie (czytaj więcej w tym artykule). Możesz pobrać tę koparkę na dowolną platformę: na smartfony z systemem Android dostępna jest aplikacja programu do kopania kryptowalut, która pozwoli Ci zarządzać kontem, monitorować proces wydobywania, a nawet wydobywać kryptowalutę za pomocą smartfona.

Program do kopania dla Linux

CGMiner. Prawdopodobnie najbardziej znany i popularny obecnie program dla Linux. Ma wiele funkcji, ale najważniejsze to:

  • dostęp do ustawień układu chłodzenia;
  • możliwość stworzenia zdalnego interfejsu;
  • automatyczne wykrywanie nowych bloków;
  • wsparcie dla przetwarzania wieloprocesowego.

BFGMiner. Popularna aplikacja, która nie koncentruje się na procesorach graficznych, lecz działa z układami ASIC.

EasyMiner. Zaawansowany dodatek do CGMiner i BFGMiner. Z jego pomocą możesz w pełni uwolnić potencjał programów nadrzędnych za pomocą wizualizacji, a także wykresów  i raportów na żywo, które są aktualizowane w trakcie procesu wyszukiwania.

Program do kopania dla OS X

RPC Miner. Uniwersalny i najbardziej lubiany przez wszystkich „makowców” program do kopania. Jest on w pełni zintegrowany z systemem operacyjnym i ma wbudowany interfejs API dla programistów. Najlepsze recenzje na ten temat można znaleźć w sieci.

MultiMiner. Popularna aplikacja komputerowa dla OS X, której można również używać w systemach Windows i Linux. Posiada następujące możliwości:

  • zrozumiały i inteligentny interfejs;
  • automatyczne aktualizacje;
  • powiadomienia o dochodowych monetach;
  • konfigurowalne strategie automatycznego uruchamiania walut;
  • wbudowany serwer proxy;
  • bezpośredni dostęp do ustawień silnika i API.

MinerGate xFast GUI Miner to łatwe w użyciu, a jednocześnie wydajne oprogramowanie do wydobywania – oparte na nowej architekturze kodu aplikacja wyświetla imponujące wyniki haszowania, dzięki czemu wydobywanie jest jeszcze bardziej wydajne.

Wymieniliśmy tu tylko główne programy. Oprócz nich w sieci znajduje się wiele ciekawych rzeczy, więc zakres eksperymentów jest nieograniczony.

Rentowność wydobywania kryptowalutс

Czy dziś przeciętnemu użytkownikowi opłaca się kopać monety? Na to pytanie jest jedna krótka odpowiedź: „To zależy od tego, ile jest on skłonny wydać”. Niemożliwe jest podanie absolutnie dokładnej prognozy, ponieważ opłacalność wydobycia w każdym konkretnym przypadku zależy od różnych czynników. Na szczęście istnieje teraz wiele narzędzi pomocniczych, które mogą pomóc w obliczeniu opłacalności wydobywania bitcoinów i innych kryptowalut. Kalkulatory te uwzględniają różne parametry, takie jak cena energii elektrycznej, koszt sprzętu i inne zmienne, i podają szacunkowy przewidywany zysk.

Od razu należy nadmienić, że w obecnych reliach kopanie Bitcoina lub Litecoina na nieprofesjonalnym sprzęcie opłaca się tylko wtedy, gdy ma się dostęp do darmowej lub bardzo taniej energii elektrycznej. W przeciwnym razie lepiej zwrócić uwagę na alternatywne monety, takie jak:

  • Dash;
  • Safecoin;
  • Peercoin;
  • Namecoin;
  • Monero;
  • Novacoin;
  • Ethereum Classic.

Ich produkcja jest bardziej obiecująca z punktu widzenia kosztów, a tempo wzrostu kapitalizacji tych walut daje nadzieję, że zainwestowane pieniądze zwrócą się z dużym zyskiem. Należy również powiedzieć, że rentowność nie zależy od kraju zamieszkania użytkownika. Ponieważ wirtualne pieniądze są całkowicie zdecentralizowane, koszt wydobycia kryptowaluty w Polsce nie różni się zbytnio od innych krajów.

Wydobywanie kryptowaluty bez inwestycji

Czy da się wydobywać monety bez kupowania sprzętu? Jest taka opcja. Polega ona na kopaniu kryptowalut w chmurze. Jest to takie same kopanie cyfrowych pieniędzy, tylko na czyimś sprzęcie, poprzez zdalny dostęp.

Zalety:

  • kryptowaluta bez wydobywania trafia bezpośrednio do portfela;
  • nie trzeba niczego pobierać;
  • nie są potrzebne wzorce projektowe – wszystko już jest;
  • wszystkie obliczenia zostały już wykonane przez właściciela serwera;
  • niska minimalna kwota na start.

Wydobywanie w chmurze jest automatycznym kopaniem kryptowalut. Użytkownik płaci tylko za wynajem serwerów i otrzymuje monety. Jednak nie jest to najlepszy sposób kopania kryptowalut, ponieważ część zysków idzie na opłacenie serwerów.

Kopanie czy zarabianie na giełdzie – co jest bardziej opłacalne?

Ponieważ opłacalność wydobywania kryptowalut dla zwykłych użytkowników nie jest najwyższa, wielu rozważa zarabianie na kryptowalutach na giełdzie jako alternatywę kopaniu.

Chodzi o takich brokerów jak Just2Trade, gdzie obok akcji Apple (NASDAQ: AAPL), Ferrari (NYSE: RACE), Facebook (NASDAQ: FB) i innych można zawierać transakcje w kryptowalutach takich jak Bitcoin, Dash, Ripple, Litecoin…

To najłatwiejszy sposób na zarobienie pieniędzy na zmianie kursu kryptowaluty, ponieważ zamiast drogiego sprzętu, pieniądze można od razu zainwestować w transakcję na giełdzie i nie potrzebne są do tego duże kwoty – minimalna kwota do otwarcia konta to 200 $, a transakcję można przeprowadzić nawet na jeszcze mniejszą kwotę.

Korzyści w porównaniu do zakupu sprzętu są dla wielu oczywiste:

  • nieunikniony wzrost złożoności procesu wydobywczego (spadek wydajności sprzętu);
  • koszt sprzętu (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów);
  • sprzęt zużywa dużo energii elektrycznej.

Zalety zarabiania na giełdzie:

  • bez majstrowania przy sprzęcie – tylko praca online;
  • brak dużych wydatków;
  • możliwość zarabiania ogromnych pieniędzy.

Jest jeszcze jedno istotne ALE przeciwko tradycyjnemu wydobywaniu i na korzyść transakcji na giełdzie – spadek kursu walutowego. Faktem jest, że na giełdzie można zawrzeć transakcje nie tylko Buy, ale także Sell, czyli obstawić spadek kursu, podczas gdy tradycyjne metody wydobycia w tym przypadku przynoszą tylko straty finansowe.

Jest też inny sposób – po prostu wymień zwykłe pieniądze na wirtualne, w nadziei na wzrost ich kursu.

Strategia tutaj jest prosta – po co marnować dużo pieniędzy i czasu na zakup, konfigurację i obsługiwanie sprzętu, jeśli możesz po prostu kupić kilka wirtualnych monet, a gdy ich wartość rynkowa wzrośnie, wymienić je ponownie na prawdziwe pieniądze z dobrym zyskiem.

Jednak wahania kursu nie zawsze mogą korzystnie wpływać na dochód inwestora (patrz wahania kursu Litecoina w ciągu ostatnich dwóch lat). Tak więc, zanim kupisz monety, lepiej jest zbadać dynamikę i wzrost kapitalizacji interesującej Ciebie waluty na jednej ze specjalistycznych witryn.

Biorąc pod uwagę powyższe, możemy stwierdzić, że handel na giełdzie jest bardziej opłacalny.

Rzeczywiście tak jest. Jeśli chodzi o wydobycie fizyczne, to trzeba albo przyjrzeć się nowo powstającym walutom cyfrowym, albo zainwestować w tworzenie ogromnych „farm” do kopania kryptowalut, ponieważ dziś nie da się dużo zarobić w pojedynkę.

FAQ Kryptowaluty

Kryptowaluty co to i jak to się wszystko zaczęło?

3 stycznia 2009 roku Satoshi Nakamoto (być może pod tym pseudonimem kryje się pewna grupa osób) zakończył prace nad kodem programu bitcoina - pierwszej kryptowaluty. Tego dnia został wygenerowany pierwszy blok i wydobyto pierwsze 50 bitcoinów. W ten sposób świat dowiedział się o technologii blockchain, która jest obecnie stosowana daleko poza cyfrowym pieniądzem.

Ile kryptowalut jest teraz?

Obecnie istnieje już ponad 2000 różnych typów kryptowaluty. Jednak twoi przyjaciele najprawdopodobniej mówią tylko o 10-20 - najlepszych pod względem kapitalizacji.

Jak ludzie zarabiają cyfrowe kryptowaluty?

Kryptowaluta może okazać się na twoim koncie w kilka sposobów. Głównym z nich jest wydobycie kryptowaluty, czyli otrzymanie nagrody za połączenie transakcji w bloki i obliczenie wymaganego klucza do uszczelnienia bloku. Możesz to zrobić na własnym sprzęcie, możesz skorzystać z cudzego sprzętu, który jest wynajmowany i może znajdować się nawet na innym kontynencie. Ten rodzaj wydobycia kryptowaluty nazywa się wydobywaniem w chmurze. Większość istniejących walut można wydobywać.

Co to jest giełda kryptowalut?

Porządna kryptowaluta, której w sieci pojawiła się wystarczająca liczba, ale po niekorzystnym kursie (zwykle + 7-10% w stosunku do oficjalnej) i jej zakup jest inną opcją na giełdzie. Jednak zarabianie kryptowaluty na platformie handlowej nie jest zbyt łatwe, będziesz musiał przynajmniej przejść proces weryfikacji tożsamości, czyli przesłać paszport, zezwolenie na pobyt i inne dane osobowe.

Czy można zdobyć kryptowaluty i nie wydawać prawdziwych pieniędzy?

Istnieje inny sposób na zdobycie monet i zarabianie kryptowaluty - nie wiąże się to z żadnymi kosztami materiałowymi, ale zajmie dużo czasu. Jest to wyszukiwanie różnych „kranów”, zrzutów lotniczych - innymi słowy, bezpłatnych wysyłek różnych kryptowalut. Istnieje wiele opcji, od grania na automatach po zarządzanie projektami w mediach społecznościowych w wybranym języku. Wciąż darmowe kryptowaluty można zdobyć w wyniku hard forka - podzielenia oryginalnego łańcucha walutowego na dwa nowe.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Teraz kryptowaluta pozwala na sobie naprawdę dobrze zarabiać, ale musisz być przygotowany na to, że możesz stracić wszystkie pieniądze w jednej chwili. Jeśli nie bierzesz pod uwagę górnictwa, w którym złożoność sieci stale się zmienia, o czym mówiliśmy powyżej, są jeszcze dwa sposoby zarabiania kryptowaluty. Wybór między wszystkimi opcjami jest złożony i zależy od konkretnego momentu.

Co to jest handel pieniędzmi cyfrowymi?

Pierwszy to handel, czyli handel kryptowalutami, można tutaj skupić się albo na analizie technicznej wykresów wzrostu (nie zawsze to pomaga), albo na insiderach, a nie tylko informacjach o konkretnym projekcie. Z reguły ważne wiadomości zawsze wpływają na przebieg kryptowaluty. Inną strategią jest trzymanie kryptowaluty, jest również nazywany „trzymaj” lub „hodle”. To tak proste, jak to tylko możliwe - kupuj monety i zapomnij o nich na długo w nadziei, że kurs znacząco wzrośnie.

Czy można inaczej zarabiać?

Drugi to udział w ICO, czyli wstępne rozmieszczenie tokenów. To jak crowdfunding, w którym startup zbiera pieniądze, aby wprowadzić swój produkt. Inwestycje w ICO są bardzo ryzykowne, ponieważ wiele projektów albo bankrutuje, albo po prostu zbiera pieniądze i przestaje istnieć, ale jeśli się powiedzie, mogą przynieść bardzo wysokie zyski.

Czy istnieje sprawdzona metoda, która na pewno przyniesie dochód?

Czołowi analitycy i biznesmeni spierają się o to, jak inwestować w kryptowalutę. Ktoś myśli, że kryptowaluta cyfrowa to piramida, bańka, wielkie oszustwo, inni przewidują wzrost kursu bitcoinów do $100000 w 2022 roku. W każdym razie, jeśli masz zamiar zanurzyć się w tym świecie, musisz śledzić wszystkie wiadomości branżowe i bardziej szczegółowo rozumieć wszystkie procesy. Na pewno Ci w tym pomożemy.