Jak zacząć korzystać z Bitcoin i kryptowaluty? Praktyczne porady⛓

Rating:
Sending data...
Done!
4.3 of 5. Votes: 1342

Jak zacząć korzystać z Bitcoin

Każdy, kto ma dostęp do Internetu, niejednokrotnie słyszał o „magicznym” świecie kryptowalut i bitcoin jak zacząć 2022. Tam zwykli ludzie stają się prawdziwymi inwestorami i pomnażają swój kapitał początkowy.

Ale są tacy, którzy wspinali się tam bezkrytycznie: nie wiedzieli, co kupić, gdzie przechowywać, jak zacząć inwestować w kryptowaluty i w jaki sposób z tego korzystać. Tacy „inwestorzy” szybko tracą wszystkie swoje oszczędności i zaczynają krzyczeć, że bitcoin to oszustwo i, ogólnie rzecz biorąc, próba światowej masonerii oszukania pieniędzy od uczciwych ludzi.

Dlatego, zanim zaczniesz korzystać z kryptowaluty, musisz przynajmniej przestudiować podstawowe zasady bitcoin jak zaczac oraz jak zacząć inwestować w kryptowaluty i pracować z nią. Na przykład przeczytaj ten artykuł: bitcoin jak zacząć 2022?

Rodzaje kryptowalut

Kryptowaluta to cyfrowa waluta zbudowana na podstawie Blockchain.

Kryptowaluta jest również nazywana „kryptowalutą”, „cyfrowymi coinami”, „wirtualnymi pieniędzmi” i każdą inną kombinacją tych słów. Królem kryptowalut jest Bitcoin jak zacząć, uruchomiony w 2009 roku przez niejakiego Satoshi Nakamoto. Prawdziwe imię i nazwisko tej osoby (lub grupy osób) jest nadal nieznane.

Aby zacząć inwestować w kryptowaluty i zdobyć Bitcoin, musisz go kopać.

Kopanie (mining) to rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych na komputerach. W zamian za decyzje właściciele komputerów otrzymują coiny, które są przechowywane jako rekordy w łańcuchu bloków.

Blockchain jest jak cyfrowa księga, która jest przechowywana na komputerach wszystkich użytkowników w tym samym czasie. Blockchain nie może zostać oszukany ani zmodyfikowany. Nawet jeśli uruchomisz komputer z fałszywym rekordem w sieci, inne komputery natychmiast porównają go ze swoimi i odmówią zaakceptowania. Żeby udało się włamać, musisz wypełnić sieć fałszywkami ponad połowę – a to jest prawie niemożliwe.

Jak zacząć korzystać z Bitcoin w 2022

Co to są altcoiny?

Etherium i Ripple to najpopularniejsze altcoiny.

Z reguły ceny altcoinów zależą od kursu wymiany Bitcoin jak zaczac. W lutym 2017 r., kiedy wartość bitcoin wzrósła 18-krotnie, wartość altcoiny również znacznie wzrosła. Natomiast kiedy Bitcoin zaczął spadać – altcoin upadł wraz z nim.

Co to są coiny i tokeny?

Altcoiny – to ogólna nazwa coinow (innych niż Bitcoin) i tokenów. Ale różnica między nimi wciąż istnieje.

Coiny są walutą. Można je zdobyć (kopać) i wydać na towary i usługi. Coiny są zbudowane na Blockchain.

Tokeny to bardziej prawdopodobne papiery wartościowe (akcje) zbudowane na platformie pomocniczej, takiej jak Etherium lub Waves. Potwierdzają obecność udziału w dowolnym projekcie, a ich wartość zależy od powodzenia projektu. Tokenów nie można kopać, można je tylko kupić. Nie możesz też wydawać bezpośrednio, możesz tylko sprzedać za inną walutę lub wymienić na usługi firmy, która je wydała.

Popularne kryptowaluty

Dlaczego tokeny nie są gorsze od coinow

Ceny coinów są stabilne w stosunku do rynku i są z nim skorelowane. Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Inwestowanie w coiny podobne jest do inwestowania na rynku. Dopóki cena rośnie, rosną Twoje oszczędności. Prawda, powoli.

Tokeny są już udostępnione. Ich koszt jest powiązany z projektem, który reprezentują. Jeśli projekt się nie powiedzie, wartość tokenów może wzrosnąć kilkakrotnie w ciągu kilku godzin. Ale jeśli się rozpadnie, spadnie poniżej rynku.

Dlatego coiny warto kupować dla tych, którzy po prostu chcą korzystać z kryptowaluty i nie chcą ryzykować. A tokeny są odpowiednie dla ryzykownych inwestorów, którzy chcą szybko i natychmiastowo zarobić.

Jak wydawać kryptowalutę

Większość ludzi uważa, że ​​nie można kupić prawdziwych towarów lub usług za pomocą Bitcoin. Ale to już nie jest problem. Kryptowaluta jest akceptowana przez Microsoft, PayPal, Subway, Shopify, Virgin Galactic i dziesiątki innych dużych firm. Pełna lista znajduje się tutaj.

Nawet jeśli firma, której potrzebujesz, nie akceptuje bitcoin jak zaczac i innej kryptowaluty, możesz ją wymienić na twardą walutę fiducjarną – na przykład dolary. Najłatwiej to zrobić za pomocą specjalnej karty bankowej na kryptowaluty.

Ale zanim zaczniesz korzystać z karty, potrzebujesz portfela.

Wybór portfela

Portfel kryptowalut to aplikacja, program lub oddzielne urządzenie do wysyłania, odbierania lub przechowywania pieniędzy elektronicznych. Poniżej znajduje się pięć typów, z krótkim opisem zalet i wad:

 • Portfel oprogramowania (Bitcoin Core, Exodus). Te portfele przechowują bitcoin jak zacząć i krypto bezpośrednio na twoim komputerze. Potrzeba do tego dużo miejsca. Na przykład, do minimalnej instalacji Bitcoin Core potrzebujesz co najmniej 145 GB miejsca na dysku twardym – a to tylko dla jednej waluty;
 • Portfel online (Blockchain, Wirex). Te portfele przechowują twoje kryptowaluty jak zacząć i coiny w chmurze. Możesz ich używać z dowolnego urządzenia, nawet z telefonu. Musisz jednak ostrożnie wybierać portfel – jeśli ktoś go zhakuje, stracisz wszystkie pieniądze. Dlatego uważnie przeczytaj opinie innych klientów przed podjęciem ostatecznej decyzji.
 • Portfel sprzętowy (Trezor, Ledger). Te portfele są oddzielnymi urządzeniami, więc są znacznie trudniejsze do zhakowania niż zwykły komputer. Ale musisz je zawsze nosić przy sobie, a także pamiętać o numerze PIN.
 • Aplikacja mobilna (MyCelium, Breadwallet). Aplikacja na smartfony z systemem Android lub IOS umożliwiająca zarządzanie środkami. Wygodne, lekkie i szybkie przechowywanie, ale z niskim poziomem bezpieczeństwa. Dodatkowo, jeśli telefon zostanie skradziony, złodzieje będą mieli pełny dostęp do portfela bitcoin jak zacząć 2022.
 • Portfel papierowy (WalletGenerator.net lub MyEtherWallet.com). Klucz prywatny i publiczny wygenerowany przy użyciu specjalnej witryny, który można wydrukować lub zapisać. Należy pamiętać, że poza kartką papieru, na której są zapisane klucze, nie ma ich nigdzie indziej, więc strata jest równoznaczna ze stratą wszystkich pieniędzy, które są w takim portfelu.

Z tego wszystkiego radzę wybrać portfel online.

Dlaczego portfele online są lepsze

Większość nowicjuszy na rynku kryptowalut wybiera portfele online dlatego, że:

 1. Nie musisz przechowywać setek gigabajtów historii na swoim urządzeniu.
 2. Interfejs jest wygodny i intuicyjny, nie trzeba go dalej studiować.
 3. Poziom bezpieczeństwa jest zwykle wyższy niż w przypadku portfeli mobilnych.
 4. Możesz go używać zarówno z komputera, jak i telefonu.

Jak działa portfel internetowy

Portfele internetowe nie przechowują kryptowalut. Przechowują tylko klucze publiczne i prywatne do Twoich pieniędzy.

Klucz publiczny to adres, na który inni użytkownicy przesyłają Ci pieniądze. Zasadniczo jest podobny do poczty elektronicznej.

Klucz prywatny to zestaw liter i cyfr, który umożliwia dostęp do pieniędzy. Jeśli kluczem publicznym jest poczta e-mail, kluczem prywatnym jest hasło do niego.

Niektórzy ludzie nie lubią, gdy portfel internetowy ma ich klucz prywatny. Jest to jednak potrzebne, aby mogli zweryfikować Twoją tożsamość. To tak, jakby narzekać, że Google zna Twoje hasło do Gmaila – jak inaczej możesz uniemożliwić innym użytkownikom czytanie Twojej korespondencji?

Jak wybrać portfel online

Uzyskanie portfela online to kwestia kilku minut. Ale najpierw musisz znaleźć niezawodną usługę. Takiej, która nie straci pieniędzy użytkowników oraz nie ucieknie z nimi do Tajlandii.

Przed utworzeniem portfela zapoznaj się  jak zacząć inwestować w kryptowaluty i upewnij się, że Twoje coiny będą przechowywane w zimnym portfelu – magazynie, który nie jest połączony z Internetem. Trudniej jest złamać.

Przestudiuj firmę, jej zespół, opinie na jej temat. Na koniec upewnij się, że chcesz powierzyć swoje pieniądze stronie trzeciej. I dopiero wtedy utwórz portfel.

Jak wymienić kryptowalutę na pieniądze fiducjarne (waluty fiat)

Pieniądz fiducjarny to zwykły, twardy pieniądz emitowany przez dowolny rząd. Na przykład dolar, euro, złoty. A ponieważ wiele usług nie akceptuje jeszcze bitcoin jak zacząć, nadal potrzebujemy pieniędzy fiducjarnych.

Istnieją trzy główne sposoby przesyłania pieniędzy z kryptowalut do fiat:

 1. Giełdy kryptowalut (Exmo, Binance). Wybór wymiennika powinien być równie ostrożny, jak wybór portfela internetowego. Sprawdź bezpieczeństwo, przeczytaj jak zacząć inwestować w kryptowaluty, recenzje i recenzje innych osób, które to rozumieją. Jedna nieprzyjemna historia, która przytrafiła się wielkiej giełdzie Mt.Gox.
 2. Platformy handlu kryptowalutami. W tych witrynach sprzedawcy mogą znaleźć kupujących – i odwrotnie. Po wstępnym „spotkaniu” w serwisie użytkownicy sami decydują, w jaki sposób będą przekazywać sobie środki. Zwykle spotykaj się osobiście lub korzystaj z przelewów bankowych.
 3. Karty kryptowalutowe (Cryptopay, Bitwala). Specjalne karty bankowe do bezpośredniej płatności lub wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Dlaczego nie powinieneś ufać platformom handlowym

Platformy handlowe są bardzo bezpieczne. Ale tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jest to najbardziej ryzykowna metoda radzenia sobie z bitcoin jak zaczac i kryptowalutami.

Zdarzały się już przypadki, gdy złodzieje otrzymywali bitcoiny i nie wysyłali przelewu fiat – i odwrotnie. Albo użyli do tego cudzych kart, a prawdziwy właściciel zakwestionował transfer. A kiedy spotkali się osobiście, wycelowali broń w użytkowników i kazali im przesyłać bitcoiny za darmo.

Dlatego platformy do handlu kryptowalutami są ostatnim miejscem do zmiany waluty.

Co musisz wiedzieć przed wejściem na rynek kryptowalut

Świat próbuje po prostu zrozumieć, co to za bestia – „kryptowaluty” i jak zacząć inwestować w kryptowaluty. Dlatego warto przygotować się na różnorodne niespodzianki. Cały rynek jest szczerze niestabilny, a ceny zmieniają się co godzinę.

Na przykład w lutym 2014 r., kiedy Mt.Gox spadł, cena bitcoina spadła o prawie połowę z 837 USD do 439 USD w ciągu miesiąca. A w grudniu 2017 roku cena Bitcoina wzrosła z 10 000 do 19 000 dolarów dzięki szumowi i dużemu popytowi. W obu przypadkach byli gracze, którzy zbili fortunę – ale byli też tacy, którzy zbankrutowali.

W trzydziestą rocznicę Czarnego Poniedziałku – w dniu, w którym giełda spadła o 28% – Alexander Tapscott powiedział: „Na rynku bitcoin jak zacząć 2022 byłby to po prostu poniedziałek”.

Cena kryptowalut jest silnie uzależniona od mediów. Nowości regulacyjne, cytaty znanych osób i inne publikacje silnie wpływają na kurs rynku. Na przykład negatywne komentarze ministra finansów Indii doprowadziły do ​​deprecjacji o 500 dolarów.

Nawet tak zwani „eksperci” często się mylą. Dlatego posiadanie własnego zdania i dogłębnie analizowanie wszystkiego, co dzieje się na rynku jest bardzo ważnym.

Firma
Właściwości
Dodatkowe informacje
Szczegóły

 • Rok założenia: 2007
 • Język polski: TAK
Waluty FIAT
 • Platformy: eToro, WebTrader
 • Ochrona przed ujemnym saldem
 • Waluty rachunków: USD
Kryptowaluty
 • Trading społecznościowy
 • Regulowany przez CySEC
 • Ponad 500 instrumentów
 • Dźwignia: max 1:30 klient detaliczny
 • Platformy eToro, WebTrader
 • Zakup krypto za PLN (przy użyciu karty płatniczej)
 • DOGE (Dogecoin)

79% detalicznych rachunków CFD traci pieniądze.

Inwestowanie w kryptoaktywa jest wysoce niestabilne i nieuregulowane w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta.
Może obowiązywać podatek od zysków.


 • Rok założenia: 2018
 • Język polski: TAK
Waluty FIAT

USD, EUR, GBP

Kryptowaluty

Handluj najbardziej zmiennymi walutami cyfrowymi: Bitcoinem, Ethereum, Litecoin, Ripple, itd.

 • Zaawansowana wersija mobilna
 • 24/7 Usługa i wsparcie
 • Instrumenty handlowe: Forex i CRYPTO, akcje, indeksy, towary
 • DŹWIGNIA DO 400X

 • Rok założenia: 2017
 • Język polski: TAK
Waluty FIAT

USD, EUR, GBP

Kryptowaluty

Około 150, w tym: BTC, ETH itp.

 • Brak potrzeby weryfikacji konta
 • Darmowe wpłaty
 • Zakup krypto za PLN (przy użyciu karty płatniczej)

Jak dowiedzieć się więcej o kryptowalutach

Przed wejściem na rynek radzę przeczytać kilka książek, aby zrozumieć, dlaczego powstają kryptowaluty, jak działają, jak zacząć inwestować w kryptowaluty, bitcoin jak zacząćkim są kluczowe postacie w tej dziedzinie. Jedną z takich książek jest Digital Gold autorstwa Nathaniela Poppera. Ta książka wyróżnia się wśród innych łatwością czytania. Ona opowiada fascynującą historię o tym, jak i dlaczego wszystko zaczęło się prawie dziesięć lat temu, jak zacząć inwestować w kryptowaluty, bitcoin jak zaczac i kim są ludzie, którzy stali u początków Bitcoina.

Wybierz również narzędzia, które pomogą Ci być na bieżąco z wydarzeniami: serwisy informacyjne (Forklog, Bits.media), aplikacje mobilne do wygodnego wyszukiwania informacji i śledzenia zmian na rynku (Blockfolio, CoinCap), wykresy i statystyki (Coinmarketcap).

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowalutę

Kilka przydatnych zasad, które pomogą Ci zabezpieczyć Twoje fundusze:

 • Zawsze wykonuj kopię zapasową klucza prywatnego. Możesz go przechowywać na dysku flash USB, ale bądź ostrożny, ponieważ istnieje wiele znanych przypadków, w których taki dysk flash został zgubiony lub uszkodzony przez dzieci, lub zwierzęta. Albo zapisz klucz prywatny na papierze (nie zaleca się używania drukarki i drukowania), ale znowu przechowuj taki zapis w bezpiecznym miejscu. Bracia Winklevoss, słynni miliarderzy bitcoin jak zacząć, stosowali tę metodę, ale w bardziej wyrafinowany sposób: wycinali wydrukowany na papierze klucz i przechowywali go w różnych komórkach w banku.
 • Zwykle klucze prywatne można odzyskać za pomocą hasła o długości 12 lub 24 słów. Skopiuj również to wyrażenie.
 • Utwórz skrzynkę pocztową, której będziesz używać tylko dla tego portfela. Tylko dla TEGO PORTFELA.
 • Tam, gdzie to możliwe, używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wystarczy zainstalować aplikację, która będzie generować hasła do Twoich kont i cieszyć się kolejną warstwą ochrony.
 • Wybierz niezawodne giełdy i wymienniki o dobrej reputacji, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
 • Regularnie aktualizuj oprogramowanie i zainstaluj najnowszą wersję portfela kryptowaluty jak zacząć, z którego korzystasz.

Wniosek

Kryptowaluta to nie tylko pieniądze, ale technologia, innowacje i biznes. Blockchain daje nam niesamowitą technologię, której potencjału jeszcze nie odblokowaliśmy. Daje nam wiedzę o tym, jak zacząć inwestować w kryptowaluty i możliwości budowania zupełnie nowego świata, w którym wolność, prywatność i ochrona praw człowieka są nieodzownymi składnikami życia codziennego. Inwestowanie w bitcoin jak zacząć i kryptowalutę może być mądrym krokiem w kierunku przyszłości.